Mat för vila, återhämtning och sömn

Svårt att sova? Svårt att slappna av efter en hektisk dag? Nu är det dags att äta dig mätt och att äta dig sömnig! Det finns många enkla knep man kan ta till för att motverka stress och sömnproblem. Några av hjälpmedlen finns i ditt kök.

 
Mat för att sova och slappna av
Visst finns det vissa råvaror som är avslappnande och lugnande men det är några saker som är lätta att komma ihåg om hur man komponerar mat som hjälper sömnen på traven.

 
Smakerna
Sött, surt och salt är bra att använda. Till sött går flera sädesslag bra att använda. T ex ris, vete eller havre är lämpliga. De är inte sockersöta men ger tillräckligt av en mild sötma för att vara lugnande. Mjölkprodukter är alltid bra och bland det söta finns både mjölk, grädde och smör. Sött är tillfredsställande och lugnande och sinnet stillar sig lite.
Bland det sura så är citron, lime eller apelsin användbara eller väldigt gärna yoghurt, som kan bidra med syrlighet men också tyngd och den slemmighet som faktiskt är en fördel för en bra sömn. Det sura hjälper stela muskler att slappna av.
Salt är inte det nyttigaste man kan stopp i sig, men lite sälta har en uppmjukande och avslappnande effekt. Med salt är lagom alltid bäst.

 
Hur ska maten vara
Ingen sover gott på tom mage och för att ge ro till sömn är motsatsen, mättnad, bäst att satsa på. Så mat som mättar. Lite tyngre råvaror, som rotgrönsaker, eller pumpa och zucchini, kanske till och med kött är det du ska välja.
Maten ska gärna vara fuktande och oljande på kroppen. Mer fett, mer mjölkprodukter och råvaror som är naturligt återfuktande på kroppen som t ex mandlar, cashewnötter, pumpa, zucchini, avocado är ett enkelt sätt att bidra till en bättre sömn.
En stel och spänd kropp får hjälp att slappna av med lite värme. Mat och dryck ska vara varma och maten ska vara tillagad. Sådant som har en inneboende värme, som varma kryddor, men även t ex pumpa, rödbeta, kött och sura saker som yoghurt eller citron ger avslappning.

 
Sömnmedlen i köket
De snällaste sömnmedlen man hittar i köket är mjölkprodukter. Så om du inte är förkyld, har astma eller lider av slem, svullnader eller vätskeansamlingar i kroppen så är en dos mjölkprodukter en hjälp för att sova. Sen finns det i kryddhyllan allt från riktiga sömnmedel som vallmofrön och muskot till snällare hjälp att sova som kardemumma, fänkålsfrön eller gurkmeja.
Nu raskt över till en måltid som jag komponerat för dig som har svårt att sova eller som behöver äta på ett sätt att du står emot stress bättre. Att jag dessutom lagt till lite sallad av rå spenat och lite granatäpple är för att, i ayurvedisk tradition, få med alla smaker. Spenaten bidrar med lite extra bittert och granatäpple med den kärva smaken. Lite tilltugg av rostade pumpafrön gör bara måltiden mer sömngivande.

IMG_0526IMG_0522IMG_0524IMG_0523

Kokosris
En burk kokosmjölk (400ml)
3 1/2 dl ris
3dl vatten
1 tsk farinsocker
½ tsk salt
Skölj riset i kallt vatten.
Ev. rostade kokosflingor och hackad färsk koriander till garnering
Blanda kokosmjölk, vatten, socker och salt i en kastrull. Rör till sockret har löst sig. Blanda i riset. Koka upp. Sänk värmen och lägg på ett lock. Låt riset svälla på svag värme.
När riset är färdigkokt och vätskan är borta är det dags att servera. Garnera gärna med rostade kokosflingor och hackad, färsk koriander.

 
Yoghurtcurry
Blandning ett:
1 msk vitt ris
1 msk gula linser
1-2 gröna chili
2-3 kvistar färsk koriander
1 tsk hel spiskummin
1 msk kokosflingor (eller gärna riven färsk kokos)
1/3 tsk gurkmeja
Blandning två:
5 dl naturell yoghurt
1 tsk svarta senapsfrön
Ca 10 curry blad
2 torkade röda chili
1 msk olja till stekning
Ca 100 gr tofu,
Ca 100 gr zucchini
salt
Ev. ½ tomat, finhackad
Ev. pressad lime
Lägg riset och linserna i blöt i lite vatten, minst 30 minuter. Tillsätt sedan resten av ingredienserna i blandning ett och mixa allt till en jämn smet. Tillsätt sedan yoghurten till smeten och mixa igen.
Skölj och skiva zucchinin i ½ cm tjocka skivor. Skiva tofun i lika tjocka skivor.
Hetta upp oljan i en kastrull. Tillsätt i tur och ordning senapsfrön, torkad chili och curryblad. När senapsfröna poppar tillsätter du om du så önskar, den hackade tomaten och steker vidare tills tomaten är helt mjuk. Tillsätt nu zuchhini och tofu och stek någon minut eller två under omrörning.
Sänk temperaturen på spisen och tillsätt nu blandning ett i kastrullen. Värm försiktigt. Det är viktigt att blandningen inte börjar koka, eftersom yoghurten då skär sig. När rätten är varm är det dags att smaka av med salt och ev lite pressad lime om man vill ha mer syrlighet. Servera varmt.

 
Ugnsstekt pumpa
Pumpa
Mald muskot
Ev. vallmofrön
Ev. sesamfrön
Salt
Olivolja
Värm ugnen till 225°C.
Skär pumpan i ca 1.5 cm tjocka skivor. Skär bort bara de hårdaste bitarna av skalet. Lägg pumpan på ett bakplåtspapper i en ugnssäker form eller en plåt.
Pensla pumpan med olivolja, strö över salt och sätt in i ugnen. När pumpan börjar bli riktigt mjuk strör du över lite mald muskotnöt, mald vitpeppar och ev. vallmofrön eller sesamfrön. Sätt in i ugnen i ytterligare några minuter.
Servera rykande hett.

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2016