Frossa i semlor

Äntligen fettisdag! Äntligen! Visserligen föll jag redan för frestelsen i mellandagarna när det lokala konditoriet langade fram första semlorna men det är ju nu det är dags på riktigt.

Semlor är nyttiga. De har stora doser mums i sig. En ack så viktig ingrediens i maten. Igår gjorde jag mandelmassa, idag är det dags för att baka bullarna och att avnjuta semlorna. Nog för att det lokala bageriet är duktiga på semlor men hembakt är av någon outgrundlig anledning godast.

Ingredienser:

75 gr smör

2 dl mjölk (eller grädde)

25 gram jäst

½ dl socker

½ tsk salt

½ tsk stötta kardemummakärnor

1 ägg

7 dl vetemjöl

2 tsk bakpulver

1 vispat ägg till pensling

Fyllning:

Ca ½ dl mjölk

75-100 gram mandelmassa

2 dl grädde

Ev. en nypa vanlijpulver

florsocker

Smält smöret i en kastrull och tillsätt sedan mjölken. Värm mjölken till den blir ungefär 37grader (fingervarm). Smula jästen i en bunke. Häll över mjölken och rör om till jästen har löst sig. Tillsätt socker, salt, kardemumma, ägg och 6 dl av mjölet. Arbeta degen smidig och ställ sedan på lämplig plats för att jäsa i ca 30 minuter.

Sätt ugnen på 225. Blanda bakpulvret med 1 dl mjöl och arbeta in det i degen. Ta upp degen på mjölad arbetsbänk och baka ut 12 runda bullar. Lät jäsa på plåt med bakplåtspapper under jäsduk i ca 20 minuter. Pensla med uppvispat ägg och grädd i mitten av ugnen i ca 10 minuter.

Skär av ett lock på varje bulle. Gröp ur lite inkråm ur bullarna och blanda med grovt riven mandelmassa
och späd ut med mjölken. Fyll bullarna med blandningen. Vispa grädden (ev. med lite vanlijpulver) och lägg en klick på varje bulle. Lägg tillbaka locket ovanpå grädden och pudra över med florsocker.

Mums!

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2013