Pumpa som prydnad, eller pumpa i maten?

Så dyker allahelgonahelgen upp igen och tydligen stavas den Halloween nuförtiden. Gravljus är utbytta mot monsterutklädnad och pumpor med elakt grinande ansikten utskurna på sidan. För mig får pumpa det bara att vattnas i munnen.

I mitt arbete som ayurvedisk läkare har jag ofta anledning att rekommendera den ödmjuka pumpan. Den är lättlagad och god. Den är mättande på ett behagligt sätt och lättsmält, vilket gör den ett bra val för alla med känsliga magar.

Det finns dessutom många olika sorter med olika smak och konsistens att välja på. Pumpa finns i grönsaksdisken i din matbutik, jag lovar! Jag har en förkärlek för Hokkaidopumpan eller Muscat, pumpor med härligt orange fruktkött som får en fyllig, lite söt smak när man tillagar dem.

Pumpacurry

200 gr pumpa

4 potatisar

(ev. 50 gr babyspenat)

2-3 tomater

2-3 dl yoghurt

1 tsk svarta senapsfrön

1/2 tsk gurkmeja

3-4 tsk currypulver

1 lagerblad

1 tsk mald spiskummin

3-4 msk ghi eller olja

salt

ev. lite finhackad färsk koriander eller dill

När jag tillagar pumpa tycker jag om att ha skalet kvar. Om det är en stor pumpa med tjockt och segt skal är det bäst att skala pumpan först. En del tycker inte om det hårda skalet, så prova vad du tycker är bäst – med eller utan skal.

Skär pumpan i bitar, ca 2 cm stora. Hacka tomaterna fint. Skala och skär potatisarna i bitar. Hetta upp ghi i en stekpanna. Lägg i svarta senapsfrön, lagerblad och gurkmeja. När senapsfröna poppar tillsätt potatis och pumpa och stek till de får lite stekyta.

Tillsätt nu tomater och salt och stek tills tomaterna löser upp sig. Därefter övriga kryddor och lite vatten och koka utan lock till pumpa och potatis är mjuka. Tillsätt nu yoghurten. Om du vill ha spenat i curryn är det dags att tillsätta den nu. Koka ihop och tillsätt ev. lite hackad färsk koriander (eller dill) vid serverandet.

Förutom det som står i receptet är jag väldigt förtjust att krydda pimpacurryn lite extra med en matsked russin och kanske några rostade mandelskivor.

Pumpasoppa

200 gr pumpa

2-  3 röda paprika

2 lökar (jag föredrar röd lök)

2 äpplen

5 dl grönsaksbuljong (eller mer om man tycker det blir för tjockt)

2-3 dl kokosmjölk eller 2 dl crème fraiche

2 tsk hel spiskummin

2-3 msk rapsolja

Salt

För extra kryddighet: svartpeppar eller paprikapulver efter smak

1-2 msk finriven, färsk ingefära

½ dl färsk limejuice

Till serveringen: rostade
solroskärnor eller rostade sesamfrön.

 

Sätt ugnen på 225 grader.
Skär pumpa och paprika i stora bitar. Skala löken och skär i tjocka skivor. Kärna och skala äpplena och skär i klyftor. Bred ut pumpa-bitarna, paprikan och löken på en långpanna. Häll på olja och salta. Ställ in i ugnen och rosta till grönsakerna börjar bli mjuka. Tillsätt då äppelbitarna och rosta vidare till allt är riktigt mjukt.

Koka upp buljongen. När grönsakerna är riktigt mjuka tillsätter du dem i grönsaksbuljongen. Mixa allt
till en jämn puré och späd med kokosmjölk eller crème fraiche.

Hetta upp en torr stekpanna och släng i den hela spiskumminen. Rosta till det doftar gott av spiskummin. Ta genast av spisen och mal fröna i en mortel. Tillsätt i soppan och smaka av med peppar och salt. Vid servering tillsätt den rivna, färska ingefäran och limejuice.

Rostade solroskärnor ger något krispigt att tugga på i soppan. På kalla höst- eller vinterdagar är det underbart med rostade sesamfrön att strö över soppan för extra värme.

En del pumpasorter är väldigt neutrala i smaken. Ett knep att locka fram smaken kan vara att tillsätta lite farinsocker eller muscovado i soppan. Sockrets värme och kolasmak lyfter fram pumpans egna smaker.

 

Pastasallad med pumpa

100 gr pumpa

2 dl penne

3 dl hackade tomater

1 äpple, urkärnat, skalat och skuret i små bitar

½ hackad röd lök

70 gr ruccola

75 gr fetaost, smulad

1 dl hackade valnötter

½ dl yoghurt

1 msk tomatpuré

Salt, Svartpeppar

Koka pennen al dente i rikligt med salt vatten. Skär pumpan i ca 2 cm stora bitar och koka till den
blir mjuk.

Blanda ihop yoghurt och tomatpuré. Blanda ihop alla ingredienser och krydda efter behag.

Fetaosten och äpplets syra är en underbar kombination tillsammans med pumpans sötma.

Pumpa är lättsmält men ändå mättande. Den är snäll mot känsliga magar och är en bra ingrediens i ett kvällsmål när man är stressad och spänd och har svårt att sova. Pumpan älskar värme när den växer och på tallriken ger den tillbaka av sin inneboende värme och är både god och välgörande såhär på hösten.

Det finns så mycket man kan göra med pumpa. Varför inte prova Pumpkin pie, så populär i Nordamerika.
Pumpans sötma lånar sig gärna till chutney eller marmelad.

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2013