Ät gott, sov gott.

Att kaffe piggar upp vet du säkert. Kamomillté ska visst vara lugnande? Nu tar vi skafferiet till hjälp och lagar en sov-gott-middag!

Kaffe, värre än du tror

Kaffe innehåller som du vet koffein som gör att man blir pigg. Koffeinet , som egentligen är kaffeplantans eget försvar mot skadeinsekter, är ett milt gift som är stimulerande på centrala nervsystemet. Hur man reagerar på kaffe är väldigt individuellt. Är en kopp kaffe för mycket? Ja, för vissa. Har du svårt att sova, håll dig borta från kaffe i minst två veckor och se hur du reagerar.

Undvik mat på kvällen som gör dig mätt allt för länge, som gör att du känner dig tung i magen. Det finns då risk att matsmältningen kommer att hålla dig vaken. Lagom tung, men inte för svårsmält mat är bäst. Ät inte
stora mängder kött på kvällen.

Ta det lugnt med salt. Salt höjer blodtrycket och kan därför påverka din sömn.

Tillsatser i maten

Törs man säga att tillsatser i maten är en risk om man har svårt att sova? Livsmedelsindustrin vill gärna hävda att alla tillsatser som finns är godkända därmed också ofarliga. Sanningen är att det finns väldigt lite
forskning om hur vi människor faktiskt reagerar på olika tillsatser, i form av konserveringsmedel, färgämnen, sötningsmedel och aromer. Speciellt hur olika tillsatser påverkar oss när vi får i oss dem i olika kombinationer är inte alls utforskat. Har du problem med sömnen är det bättre att laga mat på rena råvaror och undvika allt som innehåller onaturliga tillsatser.

Nu till sov-gott-menyn

Ugnsstekt kalkonfilé, lättstekt sötpotatis och en söt-kryddig yoghurtsås. Kalkon innehåller den sömngivande aminosyran L-tryptofan och sötpotatisen är lättsmält men ändå skönt mättande. Sötpotatisen är kryddad med vallmofrön som är rena sömnmedlet! Till det serverar jag en sötsur yoghurtsås med banan och mandel. Mjölkprodukter är bra för att lugna och ge en rogivande sömn. Till sängdags blir det en kopp varm mjölk med lugnande muskot och kardemumma. Skafferiet har så mycket att erbjuda den som inte kan sova.

Kalkon (4 port)

4 kalkonfiléer (150-200gr)

2 vitlöksklyftor, pressad

1 grön paprika, hackad

Ev. 1.5 cm färsk ingefära, hackad

1 msk hackad scharlottenlök

2 msk olivolja

Salt, peppar

Sätt på ugnen på 200?. Krydda kalkonfiléerna med salt och peppar och ställ åt sidan. Mixa alla övriga ingredienser till en jämn smet.. Smörj in filéerna med kryddpastan och låt marinera i ca 40 minuter. Lägg filéerna på en oljad ugnssäker form och stek i ugnen i ca 25-30 minuter tills köttet är genomstekt.

Sötpotatis

2-3 sötpotatisar

1 tsk svarta senapsfrön

2 tsk vallmofrön

2 msk hackad persilja eller dill

2-3 msk rapsolja

Salt, peppar

Skala och skär sötpotatisen i ganska stora bitar. Koka i salt vatten till den är mjuk, prova med en potatissticka. Hetta upp oljan i en stekpanna och lägg i senapsfröna. När fröna börjar poppa lägger du i
sötpotatisen och steker den i några minuter. Tillsätt vallmofrön och låt steka någon minut till. Ta av spisen. Salta, peppra och garnera med kryddgrönt.

Banan och spiskumminraita

4 dl fet yoghurt

1 banan, skivad

½ dl hackad mandel

1 tsk råsocker eller muscovadosocker

½ tsk hel spiskummin

Salt

Hetta upp en torr stekpanna och lägg i  hel spiskummin. Rosta tills det börjar dofta gott av spiskummin. Ta då genast av spisen och krossa fröna i en mortel. Vispa yoghurt med salt, socker och mald spiskummin. Blanda ner hackad mandel och skivad banan.

Sov gott-té eller varm mjölk med muskot och kardemumma

en kopp mjölk

en nypa muskotnöt

en nypa mald kardemumma

1 tsk honung

Koka upp mjölken med kryddorna. När mjölken svalnat till lämplig dricktemperatur tillsätter du honungen. Drick före sänggående.

Ett sista tips

Massera fötterna med kroppsvarm olja. Sesamolja eller olivolja är milt värmande och skönt när man vill gå ner i varv. Massera speciellt fotosulorna, det är skönt och lugnar och gör dig avslappnad.

God natt!

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2013