Att äta för att sova, mat som ger sömn.

Ibland är det svårt att sova, stressen släpper inte. Du har provat avslappnings- övningarna, du har druckit kamomill-té, det är svalt i sovrummet. Du har gått igenom alla råden. Nu är det dags att prova vad du kan göra vid spisen för att sova bättre.

Aminosyran L-tryptofan, som ger avslappning och god sömn, finns som kosttillskott, men varför ta tabletter när du kan fixa det i köket. Har du hört talats om att man blir sömnig av kalkonkött? Det är L-tryptofanet som gör det. Kalcium och magnesium är bra att få i sig. Sen finns ju rena sömmedel som vallmofrön och muskotnöt. Det finns mycket du kan stoppa i grytan för att sova gott! Jag har satt ihop en liten sova-gott-meny.

Pumpa och potatis-curry

3-4 potatisar

ca 300 gr pumpa (gärna hokkaido) (om det inte är säsong för pumpa: ta aubergin)

50-100 gr babyspenat

1 röd lök

2 tomater

1 vitlöksklyfta

2-3 msk ghi eller rapsosolja

1 tsk svarta senapsfrön

2-3 tsk curry

½ tsk mald bockhornsklöver

1 knivsudd hing (asafoetida)

1 tsk vallmofrön

¼ tsk mald muskotnöt

1 tsk himalayasalt

Skala potatisarna och pumpan, skär i medelstora bitar. Skala lök och vitlök, hacka fint. Hacka tomaterna. Hetta upp ghi eller olja i en stekpanna. När oljan är varm tillsätt hing. Stek tills hing är stekt och går sönder. Tillsätt nu svarta senapsfrön. När senapsfröna poppar tillsätt curry, bockhornsklöver och muskotnöt. Lägg nu i lök och vitlök. Stek tills löken börjar få färg, tillsätt då pumpa och potatis. Stek någon minut och tillsätt sedan tomater och salt. Låt steka några minuter under lock. Rör om ibland så att det inte fastnar i botten på stekpannan. När potatis och pumpa fått en aning stekyta tillsätt vatten och låt sedan sjuda på låg värme under lock tills pumpa och potatis är ordentligt mjuka. Tillsätt då vallmofröna och spenat och låt sjuda någon minut till. Servera varm.

Curryn serveras med ris och raita.

Raita

3 dl fet yoghurt

8 cm gurka

1 syrligt äpple

½ röd lök

svartsalt

honung

rött chillipepparpulver

Blanda yoghurt med salt, socker och chillipepparpulver.

Skala och kärna ur äpplet. Riv äpplet och gurkan grovt. Pressa ur överskottsvätskan ur gurkan. Hacka löken fint. Blanda ner lök/äpple/gurka i yoghurten. Garnera ev. med finhackad färsk koriander.

Efterrätt: Banan med mandelgrädde

Skiva några bananer och servera med härlig mandelgrädde.

Mandelgrädde (eller cashewgrädde)

2,5 dl skalade mandlar (eller cashewnötter)

1.5 dl vatten

1 tsk vaniljpulver

1 päron (skalat, urkärnat) och kanske en halv banan

1.5 msk honung

Mal mandlarna. Blanda alla ingredienser och kör i en mixer till en jämn smet.

Några av knepen att hitta sömnen i grytan

För att sova bättre är det bra om maten har en viss tyngd. Maten ska göra dig mätt utan att göra dig så mätt att magen är full hela natten. Om magen har fullt upp med att smälta maten kommer den att störa din sömn. Så mättande men inte alltför svårsmält är bäst. Pumpa och potatis är snällt och kryddningen med vallmofrön och muskot är milt rogivande. Till det server jag raita, en yoghurtsallad. Yoghurt och andra mjölkprodukter hjälper till att lugna. Naturligt sött, som honung, ris, banan är bra medan man bör vara försiktig med vitt socker, som kan stimulera för mycket. Till slut, mandel eller cashew, innehåller gott om bade kalcium och magnesium, som är avslappnande hjälper dig till en lugn och avslappnande sömn.

Sov gott!

Sömnen i grytan, första inlägget

Det här är några av aspekterna av matlagning för att sova bättre, det finns mycket mer att säga på ämnet.

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2012