Mat vid träning – eller pulver?

Proteiner köpta i pulverform på burk eller tillagade på spisen?

Läste i svenska dagsbladet angående råd om vad man ska äta när man tränar och artikeln rekommenderar
en smoothie med proteinpulver. Det finns inget som är lika effektivt sätt att få alla getingar i getingboet irriterade som att ha åsikter om vad och när man ska äta om man tränar. Prova att googla på det! Det är för det mesta kroppsbyggare som delar ut råd och deras hemsidor och bloggar är fullproppade med google-annonser för proteinpulver. Det finns en stor industri som tjänar mycket pengar på kosttillskott och lite känns forskningen på ämnet som ”Vitamininstitutet i Schweiz” som gör vetenskap av de senaste krämerna från de
dyra antirynkkrämerna. Vem ska man lita på? I viss mån måste jag ge kroppsbyggarna rätt, de har ju ofta provat själva.

Nackdelen med för mycket protein

Min egen bakgrund är inom ayurvedisk medicin. Där är man mycket försiktig med protein. Protein är svårsmält och skapar mest slaggprodukter av alla näringsämnen vi behöver få i oss. Den indiska traditionen att vara vegetarian har dock inte sin grund i en önskan om kroppslig hälsa, utan främst om mental hälsa. Ayurveda säger att kött ska bara krigare äta! Det vill säga, den som tränar mycket eller har ett mycket fysiskt krävande liv mår bra av att äta kött. Kött stärker kroppen snabbt och effektivt men riskerar också att öka på inflammationer i kroppen och att understödja mental stress, aggression och frustration.

Men för att lämna nyttan och onyttan med kött därhän vill jag bara peka på att det som vanligt finns
protein i skafferiet, som du kan få i dig utan att behöva köpa en tunna med proteinpulver.

Proteininnehåll i 100 gram råvara

Jordnötter 25. 7

Kyckling 21.5

Kokta vita bönor 6.9

Mjölk 3.5

Köttfärs (nöt) 20.0

Cashewnötter 15.3

Banan 1.0

Keso 12.0

Rågbröd 7.5

Dinkel 14.5

Kokt ägg 12.4

Tonfisk 24.1

Hårdost 27.1

Halloumi 19.5

Tofu 7.8

(Enligt Livsmedelsverket, www.slv.se)

 

© www.matskolan.com, Kristofer Edlund 2013